Yüksek Hızlı İşleme (HSM) için birçok tanım vardır. MMSOnline , kendi sahasındaki HSM bölgesi için “Hızlı frezeleme geçişleriyle yüksek talaş kaldırma oranları elde etme” sloganını kullanır . HSM’nin bir başka çok yüksek teknoloji tanımı, titreşimi en aza indiren iş mili hızlarını seçmek için HSM tekniklerine giden ” Makinenin Rezonans Frekansında İşleme ” dir. HSM’nin “Yüksek Hız” kısmının daha hızlı iş mili hızlarını vurgulayacağını düşünürdünüz ( Sandvik, HSM’nin 18000 rpm’de başladığını söylüyor ), ancak bu yorum evrensel değil çünkü çeşitli atölyeler keşfedilen HSM tekniklerinin daha yavaş frezeleme iş millerinde bile iyi çalıştığını keşfetti. Diğerleri tartışıyor HSM’nin tamamen yüksek talaş kaldırma oranları ve tek geçişte bitmiş olarak adlandırılacak kadar iyi bir yüzey kalitesi bırakmasıyla ilgili olduğu.

İnsanları HSM hakkında düşündüren şeylerden biri, belirli bir noktadan sonra iş mili hızının artmasının kesimdeki ısıyı gerçekten düşürdüğünün keşfi oldu :

yüksek hızlı işleme

Bu harika tablo, Dr Herbert Schulz’un “Yüksek Hızlı İşleme Tarihi” kitabından alınmıştır.

Noktalı çizgiler, m / dak cinsinden ölçülen çeşitli yüzey hızlarındaki sıcaklıkları temsil eder. İşte ABD, biz SFM’ye daha alışkınız.  Yüzey Hızını, SFM’yi anlamak ister ve iş mili üzerinde SFM’den RPM’ye nasıl geçebiliriz?   Aşina değilseniz, basit şeylerdir ve bağlantı açıklayacaktır.

Tüm malzemelerin sürekli olarak yukarı gittiğini ve daha sonra yüzey hızı arttıkça sonunda tekrar aşağıya dalmaya başladığını unutmayın. Her nasılsa, yüksek hızda işleme, sıcaklıkların belirli bir iş mili devrinin ötesine düşmesine neden olur!

Bu grafik metre / dakika cinsindendir, bu nedenle SFM’ye ulaşmak için değerleri yaklaşık 3 ile çarpın. Alüminyum için, örneğin 1000 SFM’ye ulaştığımızda oldukça iyi bir düşüş yaşıyoruz. Aslında, alüminyum eğrisinin diğer tarafındaki sıcaklığı 300 SFM’den daha azına eşittir – bu alüminyum için bir şey değildir. Heck, yeterince hızlı bir frezeleme milimiz varsa, HSS’yi daha hızlı çalıştırmak ve daha düşük sıcaklıklar elde etmek için bile yer var (çeşitli kesici malzemeleri kritik sıcaklıklarının da işaretlendiğini fark edeceksiniz – kesiciniz için çizginin altında kalın!)

Çelik ve dökme demir, alüminyumdan daha nazikçe azalır, ancak etkisi hala canlı ve iyidir. Evet Virginia, HSM işine başladığınızda kesinlikle garip davranışlar var!

Aynı araştırma, kesme kuvvetlerinin de düştüğünü gösterdi ve bu, sıcaklıkların düşmesinin en az bir nedeni ve neden doğru devir aralıklarında HSM işleme için daha düşük kesme kuvvetleriyle yüksek MRR’ler elde edebilirsiniz.

Kenar Çubuğu: Kaplama Aktivasyon Sıcaklığı, Şok Soğutma ve Soğutucuyu Kapatma

Sıcaklık konusundayken bazen biraz ısı önemlidir. TiAlN gibi belirli kaplamalar minimum “aktivasyon” sıcaklığı gerektirir. Bu sıcaklıkta kimyasal bileşimleri değişir, kaplama “etkinleştirilir” ve ancak o zaman kaplama kesiciyi koruma görevini yerine getirir.

Kaplamayı etkinleştirme arzusu ile hassas karbürü şokla soğutmadan (bu da çatlamasına ve parçalanmasına neden olur) önleme arzusunun birleşimi, çok yüksek iş milinde çalışırken bile kesme sıvısını döndürmek için takım üreticisinden bir öneri görmemizin nedenidir. Yüksek Hızlı İşleme için ortak hızlar.

Yüksek Hızlı İşleme Teknikleri

HSM için evcil hayvan tanımınız ne olursa olsun, HSM işlemeye Boeing’inki gibi çeşitli havacılık işleme operasyonlarında birlikte “gelişen” bir teknikler koleksiyonu olarak bakmayı seviyorum. Başlangıçta çok yüksek hızlı milleri içeriyordu, ancak bu tekniklerin birçoğunun daha düşük hızlı frezeleme milleri için bile uygulanabilir olduğu ortaya çıktı.

Bu teknikler o kadar kullanışlıdır ki, birçok CAM Programı , herhangi bir işte HSM kullanmayı kolaylaştıran HSM Takımyollarını içerir .

Bu tekniklerden bazılarını listeleyelim:

– HSM, kaba işleme ve bitirme geçişlerini birleştirmeyi tercih eder. Bu gerçekten yalnızca daha yüksek hızlı iş millerinde mümkündür, çünkü daha düşük hızlar yüzey kalitesini sağlamaz. Finiş geçişini atlama potansiyeli de CAM paketine göre değişecektir. Bazı HSM algoritmaları diğerlerinden daha pürüzsüzdür. Daha yavaş bir iş mili ile başa çıkmaya çalışıyorsanız, daha geleneksel kaba işleme ve bitirme geçişlerine ayrılmanız gerekecektir. Finiş pasosu için, mümkün olduğunca çok kanallı takım kullanın. Son işlem, tüm iç köşelerin pürüzlendirildiğini varsayar, bu nedenle bol miktarda talaş açıklığı olacaktır. Ne kadar çok kanalınız olursa, belirli bir talaş yükü için işin içinden o kadar hızlı besleme yapabilirsiniz . Dolayısıyla verimlilik artar. Daha az kanal kullanmanın tek nedeni, talaş açıklığını iyileştirmektir.

– HSM, “hogging” için tasarlanmış çok büyük yavaş hareket eden takımlara daha hızlı hareket eden daha küçük takımları tercih eder. Daha küçük takımlar, takım değişikliklerinden tasarruf sağlar ve ayrı kaba işleme ve bitirme geçişlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırma idealine ulaşmayı kolaylaştırır.

– Takım ömrünü en üst düzeye çıkarmak için, frezeleme iş milinizin maksimum devri ve takımınızın malzemede işleyebileceği SFM için tatlı noktanın nerede olduğuna bağlı olarak, görece düşük kesme genişliğinden, takım çapının% 10-15’inden yararlanın. . Bu düşük radyal derinlikler, alete daha iyi talaş açıklığı ve havada soğuma süresi sağlayarak, özellikle daha sert malzemelerde çok daha yüksek üretkenlik sağlar. Bunun nasıl çalıştığına dair bir fikir edinmek için kesimden ısı alma hakkındaki makaleye bakın . Düşük kesme genişliği ile kesme derinliğini artırın. Bu, parmak frezenin altını yıpratmak yerine, daha fazla kesicinin oluğunun devreye girmesini sağlar.

– Daha yüksek MRR’ler (ve daha kısa döngü süreleri) tipik olarak biraz daha fazla Kesme Genişliği gerektirir. Takım Ömrünü, kaç dakika çalışabileceğinden ziyade, takımla kaç kübik inçlik malzemenin çıkarılabileceği şeklinde düşünün ve bu daha geniş Kesme Genişliklerinin daha ekonomik anlam ifade ettiğini hemen göreceksiniz. Bakiyenizi bulmak için bazı testler yapılır.

– İş mili hızı sınırlayıcı bir faktör olduğunda, yüksek ilerlemeli bir parmak freze düşünün. Yüksek ilerlemeli parmak frezeler eksenel talaş inceltmeyi en üst düzeye çıkarır ve çok daha yüksek ilerleme hızlarına izin verir. İstediğiniz kadar iş mili hızına sahip olmadığınız bir diğer popüler kaba işleme stratejisi, makine sertliği kadar daldırmalı kaba işlemedir .

– “Köşenin Zorbalığı” ndan kaçınan CAM takım yolu stratejilerini kullanın (kesiciler hakkında daha fazla bilgi için aşağıya bakın). Bu tür stratejiler arasında Volumill veya Adaptive Clearing, Trokoidal Frezeleme ve Dilimleme veya Köşelerin Soyulması gibi sabit takım angajman açısı stratejileri bulunur.

– Gerçek HSM iş milleri, geleneksel iş millerine göre çok daha geniş bir devir aralığı sunduğundan, HSM, sık sık sabit frezeleme bölgelerini en üst düzeye çıkaran iş mili hızlarını seçmenin çok daha az olası olduğunu vurgulamaktadır. Aynı çatırtı önleme ilkeleri daha düşük iş mili hızlarına da uygulanabilir, üretkenliği en üst düzeye çıkaran kararlı bir bölge bulacağınız daha az devir alanına sahip olursunuz. Kararlı frezeleme bölgeleri ve gevezelikteki iş mili devri rolü hakkında daha fazla bilgi için sohbet hakkındaki makalemize bakın .

Dolayısıyla, HSM dünyasında öğrenilen fikirleri kullanarak üretkenliğinizi artırmak için seçebileceğiniz küçük bir strateji cephaneliğiniz var. Bazılarını biraz daha inceleyelim.

Yüksek Hızlı İşlemede Radyal Talaş İnceltme

Düşük kesme genişliği (veya kademeli) ile HSM’yi uygulamaya çalışırken karşılaşacağınız ilk sorunlardan biri radyal talaş inceltmedir. Konuyla ilgili birkaç makale yazdık , ancak hızlı bir genel bakış için aşağıdaki diyagramı düşünün:

radyal talaş inceltme

Kesicinin ekseninin aşağı görünümü, radyal talaş inceltmenin nasıl çalıştığını gösterir…

Sığ kesim genişliğinin tam derin kesime göre ne kadar daha ince talaşlar oluşturduğuna dikkat edin. Kesme genişliğiniz kesici çapının yarısından az olduğunda talaş inceltmeyi hesaba katmaya başlamanız gerekir. Bunun yapılmaması , üreticinin önerdiği çip yüklerinde çalışmadığınız anlamına gelir . En iyi durumda, olabildiğince hızlı kesmeyerek masaya para bırakıyorsunuz. En kötü durumda, bu çok ince talaşlar sürtünmeye ve parlatmaya yol açar, bu da aleti ısıtır ve çarpıcı biçimde daha hızlı yıpratır.

Bu arada, bu tür bir talaş inceltme geometrisi tekrar tekrar ortaya çıkıyor. Yukarıdaki diyagramı parmak frezenin eksenine bakıyormuş gibi düşünebilirsiniz. Veya bunu yuvarlak uçlu bir kesicinin ucu olarak görebilirsiniz (evet, orada farklı bir şekilde talaş inceltme elde ederiz!). Bunu bir kesici uç şekli olarak da düşünebilirsiniz, bu da yuvarlak uçlu kesicilerin neden bu kadar etkili olabileceğini açıklamaya yardımcı olur .

Tormach’ın Toroidal Kesici, daha iyi sonuçlar için yuvarlak veya düğmeli uçlar kullanır …

Standart makinecinin ilerleme ve hız hesaplamaları talaş inceltme ve diğer tüm geometrik etkileri hesaba katmaz. Sadece nasıl yığıldıklarını düşünmek başınızı döndürmek için yeterlidir: sığ bir kesme genişliğine sahip bir yuvarlak uç 2 farklı boyutta talaş incelmesi yaşar mı?! ??

Talaş inceltmenin bir faktör olduğu durumlarda uygun ilerlemeler ve hızlar bulmak için G-Wizard gibi daha güçlü bir makinistin hesap makinesine ihtiyacınız olacak .

Yüksek Hızlı İşleme, Köşenin Zorbalığından Kurtulur

Beslemeleriniz ve hızlarınız için bir iyileştirme olarak radyal talaş inceltme konusunda uzmanlaştıktan sonra, HSM tekniklerinde doğru bir şekilde ustalaşmadan önce sizi bekleyen başka bir zorluk var. Köşenin Tiranlığı ile uğraşmayı içerir. Kesiciniz düz bir çizgide kesmekten köşede değişen yönlere her hareket ettiğinde, kesme kuvvetleri ve kesici kenetlenmesi çok yukarı çıkar. Şemadan görmek oldukça kolaydır:

takım kesici kavrama açısı yüksek hızlı işleme

Bir köşeye girmek, kesici angajmanını ikiye katlar …

Ok, sağdan sola köşeye doğru ilerlerken kesme yönünü gösterir. Şema yaklaşık% 50 radyal kavrama göstermektedir. Gördüğünüz gibi, köşeye hareket etmek takım kavrama açısını yaklaşık 90 dereceden 180 dereceye ikiye katlıyor. Bu gerçekleştiğinde, kesici kuvvetleri iki katına çıkar, talaş temizleme yeteneği yarıya düşer ve bir kanalın ısıyı serbest bırakabileceği havada geçirdiği süre de yarıya iner. Bu gerçekten bir kesici için çok zor bir şey ve kesicinin köşeye tam olarak gömülmek için uzağa gitmesi gerekmediğinden şoku aniden ortaya çıkıyor.

Tüm bunların pratik sonucu, üreticinin takımlama için tavsiye ettiği ilerleme ve hızların, köşeler için bir miktar güvenlik marjı tutma ihtiyacına dayanmasıdır – gördüklerimize bağlı olarak oldukça fazla güvenlik marjı. G-Wizard, köşenin, aletin ve istenen kesimin açıklamasına dayalı olarak alet kavrama açılarını hesaplayarak oynamanıza izin veren bir alet kavrama açısı hesaplayıcısına sahiptir. Tahmin edicinin ekran görüntüsü:

G-Sihirbazının Aracı Etkileşim Açısı Hesaplayıcısı

Bu durumda, 90 derecelik köşeli bir cepte% 10 radyal kavrama ile kesim yapan 1/2 ″ parmak freze gösteriyoruz. Kesici köşeye çarptığında, kesicinin çevresinin kesmeye katılan derecelerinin sayısı olan takım kavrama açısının 126 derecelik bir zirveye ulaştığını görebiliriz. Karşılaştırma için, kanal açma 180 derecelik bir kavrama açısıdır ve alabileceğiniz kadar kötüdür (peki, dalma 360 derecedir!).

Uzun bir süre CNC dünyası, Tyranny of Corners ile uğraştı. Kesiciyi köşeye giderken yavaşlatmak için ilerleme hızı değişimi üzerinde bazı çalışmalar yapıldı, ancak bunu iyi yapmak çok zor. Köşe bağlantısı o kadar hızlı gerçekleşir ki, yavaşlama köşeden çok önce uzanmalıdır. Bu, kesicinin düz hatlarda daha hızlı çalışmasını sağlayarak daha fazla üretkenlik alma yeteneğini engeller. Ya kesicinin bu şekilde bir köşeye asla girmemesini sağlayan bir takım yolu stratejisi bulabilirsek?

Bu takım yolu stratejisi, Yüksek Hızlı İşleme takım yollarının özü olan kesici için sabit bir kavrama açısını korur. Yeni, daha yüksek üretkenliğe sahip Yüksek Hızlı İşleme dünyasına hoş geldiniz!

Bu köşelerden kaçınmanın ne faydası var?

Yukarıdaki ekran görüntüsünden örneğimize dönecek olursak, 90 derecelik köşeler, 126 dereceye kadar TEA’lar (Takım Kavrama Açıları) anlamına gelir. Bu kadar sığ bir kesime sahip olsak da (çapın% 10’u), bu çok fazla angajman. Ancak köşesiz düz bir çizgiyi kesiyorsak, bu ÇAY 36 dereceye kadar düşüyor. Vay canına, kavrama açısının asla 36 dereceyi geçmeyeceğini bilseydik kesiciyi ne kadar hızlı sürebileceğimizi hayal edin? Sadece ÇAY’ların oranı meselesi olsaydı (değil!), Takım yolunda 3,5 kat daha hızlı gidebilirdik.

Peki bunu nasıl başarabiliriz?

Trokoidal Frezeleme ve Soyma veya Dilimleme Köşe Takımyolları

İlk denemelerden bazıları Trokoidal Frezeleme ve Köşe Soyma (veya Dilimleme) takımyolları olarak adlandırılan şeyleri içerir. Peeling ile başlayalım. Bunun gibi bir köşe hayal edin:

soyma frezeleme trokoidal

Bir köşeyi temizlemek için takım yolu yayları…

Kesicinin bir köşeye doğru hareket ederken, köşeye derinlemesine sürmek yerine bir dizi yay boyunca saptığını varsayın. Her bir yay, başka bir katmanı “soyar” ve yaylardaki kesme derinliği, soyma işleminde tam hızda ilerleyebilmemiz için azaltılmış kesme kuvvetlerine karşılık gelecek şekilde düzenlenir. Köşe Peeling’in sizi o köşeden, kesiciye girmekten daha hızlı nasıl geçirebileceğini görebiliyor musunuz?

Trokoidal Frezeleme konsept olarak benzerdir. Kesilmesi çok zor olan ve bizi yavaşlamaya zorlayan bir slot örneğini ele alalım. Çapı yarığın 1/2 genişliğinde bir kesicimiz olduğunu varsayalım. Şimdi üzerinde çalışacak bir yerimiz var. Bunu sadece köşe soyma gibi ele alalım ve büyük bir kesiciyle doğrudan kazmak yerine yuvanın küçük kabuklarını kesen bir dizi döngü hareketi gerçekleştirelim. Bu, bir Yüksek Hızlı İşleme türü olan Trokoidal Frezeleme’dir.

İşte slotumuz için neye benzediğine dair bir fikir:

trokoidal frezeleme

Yuva için Trokoidal Frezeleme …

Tam dairesel döngüler kullanıp kullanmamamız veya küçük D’ler yaparak geri çekme tarafını daha kısa tutmamız gibi bazı varyasyonlar vardır. İkincisinin seçimi, makinenizin hızlanma özelliklerine bağlıdır. D’ler daha hızlı daha sıkı bir makine talep ederken, döngüler daha yavaş makineleri biraz daha affedebilir.

Mesele şu ki, bu tür kesimler, aleti, talaş kaldırmada büyük bir kesiciyi yenebilecek kadar hızlı çalıştırabilir, özellikle de büyük hoggingi desteklemek için çok fazla beygir gücüne sahip büyük bir ağır makineniz yoksa kesici.

Bu fikir için bir sonraki iyileştirme düzeyi nedir?

HSM için Sabit Takım Kavrama Açısı Takımyolları

Trokoidal Frezeleme ve Köşe Soyma özel durumlardır. Trochoids, yuva benzeri dar ceplerle başa çıkmak için yaratıldı ve tabii ki Köşe Soyma, köşeler için. Başlangıçta CAM dünyası, HSM’yi, başladıkları takım yollarını alarak ve zayıf noktalarında ufalamak için bu teknikleri kullanarak çözmek istedi. Ancak çok geçmeden millet, tamamen yeni stratejilere güvendikleri için asla bir köşe oluşturmayan takım yollarını düşünmeye başladı. Bunlar, Volumill, Dinamik Frezeleme veya Uyarlanabilir Temizleme gibi birçok marka adıyla anılan Sabit Takım Kavrama Açılı Takım Yollarıdır. Hepsi, kesicinin çok kısa sürede aşırı angajmantan uzaklaştığı ayrıntılı döngü takım yolları oluşturur.

GibbsCAM’de yapılan aynı cep için tipik HSM ve geleneksel takım yollarının bir karşılaştırması:

yüksek hızlı işleme hsm

GWE CNC Simulator tarafından gösterildiği gibi , GibbsCAM’de HSM ve geleneksel takımyollarıyla yapılan aynı cebin karşılaştırması 

Geleneksel bir takım yolunda kesinlikle çok sayıda keskin köşe olduğunu görebilirsiniz. HSM’nin bu kadar hızlı olmasına şaşmamalı!

Yüksek Hızlı İşleme Beslemeleri ve Hızları

Soru şu ki, HSM ne kadar hızlı olabilir? Aslında HSM ile ne tür ilerleme ve hızlarda çalışmalıyım?

Uzun bir süre, ilerlemeler ve hızlar için çok fazla yardım yoktu. CAM sağlayıcıları, müşterilerin ne kadar hızlı kesim yaptığına dair çeşitli hesaplar yayınladı, ancak bu tür anekdotları kendi makinenizle yeniden ilişkilendirmek sorunludur. Başka bir şey değilse, bu sayıların temel mi, yoksa belirli bir parçayı çok fazla deneme yanılma ile üretmek için geliştirilmiş elle ayarlanmış sayılar mı olduğu hakkında hiçbir fikriniz yok . İkincisi ise, onları biraz farklı bir HSM takım yolu algoritmasına sahip farklı bir makinede farklı bir parçaya bağlarsanız büyük olasılıkla başarısız olacaktır.

HSM, birkaç tabloyla da kolayca anlayabileceğiniz bir şey değildir. Neyse ki, bunun için çalışan matematiksel yöntemler var. Sonuçta, HSM sadece fiziktir ve fiziğin olduğu yerde bir dereceye kadar öngörülebilirlik gelir. İşin püf noktası, belirli bir kesim için (kesim genişliğinden bir HSM hesaplayıcısı tarafından türetilebilen) kullanılan takım angajman açısını analiz etmek ve bu bilgiyi geleneksel hızları ve ilerlemeyi “geri almak” için nasıl hesaplayacağına dair bilgi ile birlikte kullanmaktır. köşelerden dolayı geleneksel ilerlemelere ve hızlara uygulanan ihtiyatlılık. Dikkate alınması gereken iki ana etki, talaş temizleme ve aletin ısınmasıdır. Düşük TEA’lar, alete havada veya soğutma sıvısına maruz kalma yoluyla soğuması için daha büyük bir dönme dairesi oranı verir.

G-Wizard’ın yerleşik bir HSM hesaplayıcısı vardır:

yüksek hızlı işleme ilerlemeleri ve hızları

6061 alüminyumdan HSM kesim…

Gösterilen örnek kesim, 6061 alüminyumdan 1/2 ″ parmak freze, bahsettiğimiz gibi% 10 radyal kavrama ve tam 1 cut kesme derinliğidir. Hiçbir köşenin kesilmeyeceğini garanti eden bir HSM takımyolu ile 125,8 ipm ilerleme hızında 6747 rpm çalıştırabiliriz. Bu 1,2 HP’lik bir kesintidir. HSM olmadan (“Kes” satırındaki HSM onay kutusunu kapatın), kesim yalnızca 0,3 HP’lik bir kesim için 34,89 ipm’de 4272 rpm’ye düşer.

HSM için malzeme kaldırma oranları HSM ile yaklaşık 5 kat daha fazladır. Bu HSM takım yollarının neden pek çok dükkan için neredeyse vazgeçilmez hale geldiğini anlamak için çok düşünmenize gerek yok.

Bu Trokoidal Frezeleme Yuvaları Beslemeleri ve Hızları almak için G-Sihirbazını da kullanabilirsiniz ve size tam olarak nasıl olduğunu anlatmak için bir Blog Yazısı yazdık .

Yüksek Hızlı İşlemede Takım Ömrü ve Verimlilik Arasındaki Değişim

Geçenlerde, gördüğü bazı takım aşınması sorunlarını anlamakla ilgilenen bir G-Wizard müşterisinden bir not aldım. Biri HSM (Yüksek Hızlı İşleme) takım yolu ve diğeri geleneksel takım yolu olmak üzere iki takım yolu vardı. 1/2 saplama uzunluğunda karbür parmak frezeyle sıcak haddelenmiş çeliği kesiyor ve 1/2 ″ derinliğin biraz üzerinde çok sayıda küçük cepler yapıyordu. Sıcak haddeleme üzerindeki ölçek, kesiciler için zor olabilir, bu yüzden önce bunu kaldırmak için bir geçiş yaptı. Sorusu tamamen farklı bir kesici ile yapılan geçişten sonraki takım ömrü hakkındaydı.

HSM kesimi, bir girişin önceden delinmesi ve ardından 2800 rpm, 0,005 ″ talaş yükünün çalıştırılması ve adım başına 0,185 ″ azaltılmasıyla yapıldı. Kademe% 65 idi. Geleneksel kesim, kontur rampalama girişi ve 0,045’lik sabit adımla ve 0,014 ″’luk çok daha yüksek talaş yükü ve 4500 rpm’lik daha yüksek devir ile yapılmıştır. Takım ömrü konvansiyonelden çok daha iyiydi, bu yüzden temelde sorusu şuydu: “Mucize HSM takımyolu neden daha iyi yapmadı?”

Bu çok ilginç bir durum çünkü HSM takım yollarının geleneksel takım yollarına göre avantajlarının somut ve cıvatalarına gerçekten giriyor. İşte ona cevabım:

Her şey adım adım veya radyal bağlantıyla ilgili.

Yüksek hızlı versiyonda,% 65 kademeli çalıştırıyorsunuz. HSM olmayan sürümde, 0,045 / 0,500 =% 9 kademeli çalıştırıyorsunuz.

Yani dikkate alınması gereken iki şey.

Birincisi, bir HSM ile HSM olmayan bir takım yolu arasındaki tek fark, HSM’nin kesicinin köşelerdeki angajmanını radikal bir şekilde arttırmasını önlemek için hileler yapmasıdır. Kare köşeler ve% 50 yanılma için, 90 derecelik bağlantıdan köşede 180 dereceye geçersiniz, böylece kesici köşede 2 kat daha sert çalışır. Dolayısıyla, HSM yolunun, rampa yolunuz kadar virajlarda çalışmasına gerek yoktur, ancak HSM yolunun bir sonucu olarak sahip olduğu başka özel bir avantajı yoktur.

Bu beni ikinci noktama getiriyor.

G-Wizard ile, geçişleri takım angajman açılarına dönüştürebiliriz. Yani, tüm bunları girersek,% 65’lik yanlamanın 107 derece olduğu ortaya çıkıyor. 180 derecelik durumdan biraz daha iyi, ama çok da değil.

Araç Temas Açısı Hesaplayıcı

G-Sihirbazının Aracı Etkileşim Açısı Hesaplayıcısı

% 9’luk yanaşma bir HSM takım yolu ile yapılsaydı, 34 derecelik bir angajman olurdu – ki bu gerçekten ateşle pişmeye başlıyor.

Bu kavrama açısının bu kadar önemli olmasının nedeni iki faktöre bağlıdır: talaş açıklığı ve aletin soğuma kabiliyeti. Bu açıları düşünmeye başladığımızda, neden önemli olduklarını görmek oldukça kolay. Aletin yivleri tam bir dönüşün 360 derecesinin yalnızca 34 derecesinde örtülüyse, oldukça açıktırlar. Talaşları ortadan kaldırmak kolaydır ve yivlerin devir sırasında soğuması için havada ve soğutmada bolca zaman vardır. 107 derece ile çok daha az zaman var. Bir rotasyonun yalnızca yaklaşık% 9’unu kesmekten% 30’a gidiyoruz. Kesici en az 3 kat daha fazla çalışıyor.

Öyleyse tüm bunları bir araya getirelim. Sadece düz bir çizgiyi kesiyor olsaydık, her takım yolu bir HSM yolu olurdu – endişelenecek köşe yok. Ve kullandığınız iki kesimden 0,045 ″ kademeli kesim, kesici üzerinde 3 kat daha kolaydır. Diğer her şey eşit olduğunda, ilerleme hızında 3 kat daha hızlı gidebilir veya aynı hızda 3 kat takım ömrüne sahip olabilir, vb. Bunlar aşırı basitleştirmeler, ama siz anladınız.

Bu durumda, HSM yolundaki atlama, kare köşeli bir cepte bulunan HSM olmayan birine o kadar yakındı (ör. 107 derecelik angajmana karşı 180 derece), takım ömrü için HSM yolundan çok fazla fayda görmediniz .

FWIW, HSM’nin takım ömrünü en üst düzeye çıkarmak için denemek için iyi bir başlangıç ​​geçişi% 15’tir.

Ancak burada daha büyük bir nokta var:

Takım ömrünü zamana göre ölçmek üretkenliği kaçırır. Takım ömrünü, çıkarılan kübik inçlik malzemeyle ölçmeliyiz.

Sağ? Aleti malzemeyi çıkarmak için kullanıyoruz. Aletin ömrü boyunca diğer bazı senaryolardan çok daha fazla malzemeyi kaldırırsa, ancak alet dakikalar içinde uzun süre dayanmazsa, çok daha iyidir.  Bu, aletin daha fazla malzemeyi kaldırdığı ve bunu çok daha hızlı yaptığı anlamına gelir . Daha iyi ne olabilir?

Bundan daha önce bahsetmiştim, ancak üretim için, bir HSM takım yolunda talaş kaldırma oranlarını optimize etmek istiyorsunuz. G-Wizard’ın CADCAM Sihirbazı özelliği bunu son derece iyi yapıyor.

G-Wizard Bu Takasları Sizin İçin Optimize Edecek!

İşte başka hiçbir Besleme ve Hız Hesaplayıcısının yapmadığı bir şey:

G-Wizard, takım ömrünü korurken çıkarılan kübik inçlik malzemenizi en üst düzeye çıkaran optimum Kesme Derinliği ve Kesme Genişliği kombinasyonunu bulmak için yüzlerce senaryoyu otomatik olarak değerlendirecektir.