1. Talaş Temizleme: Kesime bir kesme sıvısı püskürtmek, talaşların kesicinin yolundan çıkarılmasına yardımcı olur. Talaşların temizlenmesi, talaşların yeniden kesilmesini en aza indirir. Bu, kesicinin çıkarması için daha az talaş olduğu ve aynı zamanda eski talaşların etrafta sallanmadığı ve kesimin duvarlarına çarpmadığı anlamına gelir. Talaşları yeniden kesme, yüzey kalitesini bozar ve takımları çok daha hızlı matlaştırır. En kötü durumda, bir yuva veya delikteki bir kesici, talaşlarla tıkanabilir ve daha fazla ısınabilir ve hatta kırılabilir.

2. Yağlama: Alüminyum veya bazı çelikler gibi bazı malzemeler yapışkandır. Kesiciye kimyasal bir ilgisi vardır ve kendilerini kesiciye kaynak yapmaya çalışırlar. Yağlama işleri kayganlaştırır, böylece talaşların yapışması ve kaynaklanması daha az olasıdır. Talaşları temizlemek, yapışmayı da azaltır.

3. Soğutma: Sıvılar, kesik noktasından havadan çok daha fazla ısı taşıma özelliğine sahiptir. Sade su , örneğin ısıyı havadan 25 kat daha verimli iletir. Bu nedenle suda çözünür soğutucular, yağ bazlı soğutuculardan daha iyidir.

Bir nedenden ötürü soğumaya son verdim. Önemsiz olmasa da, soğutma muhtemelen cnc soğutucunun en az önemli rolüdür!

Aslında, Haas ” Haas Talaş Temizleme ve Takım Yağlama ” adlı bir video yayınladığında çok memnun oldum Video, soğutma yönlerine değil, nerede olması gerektiğine vurgu yapıyor. Son olarak, cnc soğutucunun neyle ilgili olduğu konusundaki kelime ortaya çıkıyor!

Sisli soğutma sıvısı nasıl önlenir

Tam bir makine muhafazasına sahip değilseniz, taşma soğutma sıvısı dağınıktır ve neredeyse kullanılamaz. Neyse ki, soğutma, cnc soğutucu ile ilgili en az önemli şeydir. Talaş temizleme ve yağlamayı yönetebilirsek, birçok uygulama için taşma soğutma sıvısından vazgeçebiliriz. Güçlü bir basınçlı hava üflemesi, talaş temizlemenin üstesinden gelecektir. Bir sis oluşturmak için hava üflemesine bir yağlayıcı eklemek yağlamayı halleder.

İşte küçük bir Tormach CNC Tezgahına monte edilmiş bir Fogbuster Mist Soğutucu:

Taşkın soğutucunun hala üstün olduğu bazı malzemeler vardır. Paslanmaz Çelik ve Titanyum iki örnektir. Bunlarda sisle iyi bir iş çıkarmak zor.

Bu üç kritik işleme kesme sıvısı fonksiyonunun her birine daha derin bir göz atalım.

Talaş Temizleme: CNC Soğutucu # 1 Önceliği

Talaş temizleme, açık ara en önemli işlevdir. Cipslerin biriktiği bir kesiği her gördüğümde utanıyorum.

Elbette, aksiyonu fotoğraflamak daha kolay. Ancak bu istifleme talaşları, kesicinizin ömrü için çok zordur ve hatta kırılmalara neden olabilir.

Kesicinin aynı talaşları tekrar tekrar kesmesi gerekiyorsa, talaşların kesici üzerine kaynaklandığı talaş yığılması (BUE) yaşama olasılığınız çok daha yüksektir. İşleme operasyonunuzda yetersiz talaş temizleme varsa, kesicinizin sahip olduğu tüm talaş açıklığını kullanabilirsiniz. Önceden kesilmiş talaşların yeni kesilmiş talaşlarla rekabet etmesi gerekir, bu da kesici kırılmasına neden olabilir.

En azından, bu kadar hızlı kesemeyeceğiniz anlamına gelir.

Makinenizde taşma sıvısı yoksa, talaşları oradan çıkarmak için bir hava püskürtmesi veya sis düzenleyin. Etrafta çok fazla fiş olduğu için paranoyaklaşın.

Bunu şu şekilde düşünün: Çoğu takım üreticisi, yüzey hızı belirli bir noktanın üzerine çıktığında taşma soğutucusunu kapatmanızı ve takımlarınızın ömrünü uzatmanızı önerir . Her şey ısı ile ilgiliyse, daha fazla yüzey hızı daha fazla ısı anlamına geldiği için durum böyle olmamalıdır.

Yağlama : CNC Soğutucu # 2 Önceliği

Yağlama, aletin daha kolay kesmesine yardımcı olur, böylece daha az ısı üretir. Takımın yüzü iş parçası üzerinde kayarken, kesim sırasında sürtünür. Çip kıvrılırken alete de sürtünerek daha fazla ısı üretir. Tüm bu sürtünme, herhangi bir kayar bağlantıda olduğu gibi, biraz yağla daha az ısı üretecektir.
Isıyı düşürmek yağlama için önemli bir görevdir, ancak en önemlisi değildir.
Yağlama için çok daha büyük bir rol, Built Up Edge (BUE) olasılığını azaltmaktır. Kesicisine büyük miktarda alüminyum kaynağının yapıldığını gören herkesin onaylayacağı gibi, bu büyük bir olaydır. Bu olduğunda işler çabucak durur !
Neyse ki , BUE malzemeye özgüdür. Bu uygular çoğunlukla Alüminyum ve düşük karbon veya alaşımsız Çelik için. Titanyum, yapışkan olmasıyla ünlü başka bir malzemedir.
Çok yüksek eğim açılı keskin kesicilerin kullanılması (pozitif tırmık sizin dostunuzdur!) Yapışmayı azaltmaya yardımcı olabilir, ancak bu yeterli değildir.
Aletlerde kullanılan birçok kaplama da yağlama sağlayabilir. Ancak kaplamalar kırılgandır. Yıpranırlar ya da yıpranırlar ve BUE’nin birincil cevabı olmamalıdır. Sonunda, biraz sis bu sorunu ve taşkın soğutma sıvısını çözebilir, bu yüzden dünyanın sonu değil.
Şimdiye kadar, bu alüminyum tomarın kendisini yanlış yerlerde kaynatmadan önce yağlama konusunda bir şeyler yapmanız gerektiğini anlamalısınız .
Pek çok profesyonel makinenin, bir tür yağlama olmadan alüminyumu işleyemeyeceğinizi açıkladığını duydum . Küçük bir WD-40 spritz bile alüminyumla büyük fark yaratır.

Soğutma : CNC Soğutucu # 3 Önceliği

Bu da bizi bir sonraki sayımız olan Soğutma’ya (ve Kötü İkiz Şok Soğutmaya) getiriyor. Takımın sıcaklığı, takım ömrünü etkileyen en büyük faktördür.
 
İş malzemesini yumuşatarak kesmeyi kolaylaştırdığı için biraz ısı iyidir.  Çok fazla ısı kötüdür. Aleti yumuşatır, yani aşınır, matlaşır ve kesme kuvvetleri fırlar. Bu onu daha sıcak hale getirir ve yakında bir kısır döngü yaşarsınız.
 
İzin verilen ısı miktarının alet malzemesine ve kaplamaya bağlı olduğunu unutmayın. Karbür, HSS’den çok daha yüksek sıcaklıklar alır. TiAlN gibi bazı kaplamalar, işlerini düzgün bir şekilde yapmak için daha yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duyar.
 
TiAlN’in faydaları, onu “etkinleştirmek” için yeterli ısı olana kadar mevcut değildir. Bu nedenle TiAlN genellikle cnc soğutma sıvısı olmadan kullanılır.  Aslında, cnc soğutucunuzu kapatmak, Şok Soğutmayı önlediği için genellikle doğru koşullar altında takım ömrünü uzatabilir.
Şok Soğutma nedir?
 
Karbür, düzensiz ısıtma ve soğutmanın termal şokları altında mikro çatlaklar geliştirir. Suyu buzlu suya kaynatarak ısıtılmış camın daldırıldığını hayal edin. Çatlayacak.
 
Bu “Şok Soğutma”, daha yüksek performanslı uygulamalarda takım ömrünü etkileyebilir.
 
Sandvik, kesici takım çalışması kursunda, bu sorunu önlemek için ya hiç taşma sıvısı ya da bol miktarda taşma soğutma sıvısı önermektedir .
 
Çok fazla ısı, termal genleşmeye neden olur. Bu, iş parçanızın boyutunun değişmesine neden olduğu için doğruluk açısından yararlı değildir.
Ayrıca soğutucu türü hakkında da konuşalım. Suda çözünür cnc soğutucular (kesme sıvıları) ve yağ bazlı soğutucular (kesme yağları) vardır. Soğutma açısından, suda çözünür soğutucular kazanır. Ne kadar? Bu verileri düşünün:
CNC Soğutucu
Soğutucunun Özgül Isısı

Çelik A (tavlanmış)

Sıcaklık Düşüşü%

Çelik B (tavlanmış)

Sıcaklık Düşüşü%

Hava
0.25
Bileşik yağ, yüksek viskozite
0.489
3.9
4.7
Bileşik yağ, düşük viskozite
0.556
6
6

Sulu ıslatma maddesi çözeltisi

0.872
14.8
8.4
Sulu “soda ürünü” çözeltisi,% 4
0.923
13
Su
1.00
19
15
Çeşitli cnc soğutucuların ısıyı gidermedeki verimliliği, soğutucunun özgül ısısına karşılık gelir .
 
Dikkat edilmesi gereken ikinci şey, havanın oldukça berbat olmasıdır, yaklaşık 1/4 su kadar iyidir. Su havadan 25 kat daha fazla ısı taşıdığı için aslında tahmin edildiği kadar kötü değil.
 
Farkın nedeni, soğutucunun her yerde verimli temas kurmamasıdır. Ayrıca, doğru kesme parametrelerini kullanıyorsanız (örn. İlerlemeler ve hızlar), ısının çoğu kesme sıvısında değil talaşlarda taşınır .
 
Yağ bazlı cnc soğutucular, takımı ve iş parçasını soğutmada su bazlı olanların yaklaşık yarısı kadar etkilidir . Bu ve sağlık hususları arasında, pek çok mağazanın suda çözünür soğutuculara gitmesine şaşmamalı – daha iyi soğuyorlar .
 
Diğer tarafta, yağ daha iyi yağlanır (natch) ve makinistlerin suda çözünür soğutucular yerine yağı (genellikle tornalamayı) tercih edebilecekleri bazı uygulamalar vardır .
 
Taşkın soğutucularla ilgili son bir şey. Belirli bir kritik yüzey hızının üzerinde, hepsi aynı şekilde çalışmaya başlar. Ne kadar hızlı giderseniz, sahip oldukları soğutma etkisi o kadar az olur.
 
Daha yüksek hızlarda, büyük bir soğutucu gutunun tüm köşelere ve çatlaklara girmesi için zaman yoktur. Soğutma gittikçe daha az tutarlı hale gelir. Bu aynı zamanda cnc soğutucuyu belirli hızların üzerindeki karbür ömrü üzerinde zorlaştıran şok soğutma etkilerine de katkıda bulunur .
BTW, insanlar sürekli olarak forumlarda insanların sevdiği ve kullandığı soğutucu akışkanını sel soruyor. CNC Soğutucuları Satın Alma Kılavuzumuzla sonuçlanan büyük bir anket yaptık .

CNC Soğutucu için Malzeme Hususları

Soğutma sıvısı için malzemeye özgü iki husus vardır. Birincisi, BUE’ye olan eğilimdir. Yağlama yoluyla kesiciye talaş kaynağının önlenmesi önemlidir.
 
İkincisi, iş parçası malzemesinin ısıyı emme ve aktarma yeteneğidir. Bazı malzemeler ısıyı çok iyi aktarmaz – titanyum buna iyi bir örnektir.
 
Bu malzemeler, malzemenin ısı taşıyamamasını dengelemek için soğutma için genellikle daha çok soğutucusuna bağımlıdır . Bu yetersizlik, talaşların ısıyı uzaklaştırmasını zorlaştırır. Ayrıca, aşırı ısı nedeniyle iş parçasının boyut değiştirmeden soğuk kalması daha zordur. Titanyum, nispeten küçük yongalar üreterek sorunu daha da karmaşık hale getirir .
 
Kestiğiniz malzeme ısıyı alüminyuma (bu mükemmel bir ısı iletkeni), çeliğe (düzgün bir iletken) veya diğer yaygın malzemelere göre zayıf bir şekilde aktarıyorsa , iyi bir taşma soğutma kurulumunuz olduğundan ve kullandığınızdan emin olun iyi .
 
İşle sertleşen malzemeler de bundan faydalanır çünkü cnc soğutma sıvısı iş sertleşmesini azaltabilir. Paslanmaz Çelik buna iyi bir örnektir.

Farklı CNC Soğutma Sıvısı Seçenekleriyle Beslemeler ve Hızlar

Çok azının buğulu soğutma sıvısı ile taşmalı soğutma için farklı besleme ve hızlar önerdiğini öğrenmek sizi şaşırtabilir. Bunun nedeni, kesme sıvısı için ne yaparsanız yapın, talaşların yeterince temizlendiğinden emin olacağınıza dair temel bir beklentinin olmasıdır.

Temel Soğutma Sıvısı: Talaşları Temizleyin!

Herhangi bir CNC Soğutma Sıvısı sistemi için temel rol, talaşları temizlemektir. Kırıntıların yeniden delinmesi kesici için kötüdür, parçanızın yüzey kalitesi için kötüdür ve bundan kaçınılmalıdır. Bu nedenle, CNC Soğutucu ile ilgili ne yapıyor olursanız olun, talaşları temizlediğiniz varsayımıyla başlayalım. Örneğin, manuel makineciler, talaşları periyodik olarak süpürmek için sıklıkla talaş fırçalarından yararlanır. Bu, CNC için çok külfetli ve etkisizdir, ancak bu anlamda, talaş fırçası bir “Soğutucu” biçimidir.

Bir adım, bölgeye hava tabancasıyla vurmak olur. Belki bir tür nozülden sürekli bir hava akışı bile ayarlamış olacaksınız. Ya da belki bir CNC Router üzerindesiniz ve tüm çipleri yapıldıkları kadar hızlı emen bir vakum sisteminiz var. Şimdi CNC Soğutma Sıvısı için gerçek temelin alanına giriyoruz. Taban çizgisi hiçbir avantaj sağlamaz, bunun yerine, CNC çalışması için kullanılabilir ve güvenilir olması için minimum kabul edilebilir Soğutma Sıvısı seviyesidir.

Temel bir CNC Soğutma Sıvısı sisteminden istenen bir şey daha var ve bu, gerekirse kesiciyi ve malzemeyi yağlama yeteneğidir. Alüminyum gibi bazı malzemeler yağlama gerektirir veya kesiciye kaynaklanma eğilimindedir ve çok geçmeden kırılan kesicileri, kesiciye yapışan küresel şeker benzeri alüminyum ve parçalanmış parçayı felaket takip eder. Açıkça bundan kaçınmak, temel çizgimizin bir parçası olmalıdır.

İnsanlar ara sıra bir kutu WD-40’tan bir spritz vererek ayakta durabilirler, ancak talaş fırçası gibi, yağlama gerektiren malzemenin çoğunu kesmeyi planlıyorsanız, bu gerçekten yeterli değildir. Yağlama ihtiyacını ortadan kaldıran bazı kesici kaplamalar vardır, ancak kaplamaların aşınmasının ve devam edecek kadar uzun kaplama olmadığında arızanın ani olacağının farkında olun. Bazen talaş temizlemeniz yeterince muhteşemse ve kesimlerinizi son derece sığ tutuyorsanız ödeme yapabilirsiniz, ancak muhtemelen ne kadar derine giderseniz ve daha fazla talaş çıkarıldıktan sonra tekrar kesilirse kesiciniz için ödünç alınmış bir zamanda yaşarsınız.

Taşkın ve Sis: Hangi CNC Soğutucu Seçeneği Daha İyi?

Bu pek çok kişiyi şaşırtabilir, ancak fark neredeyse tamamen hangi birinin çipleri daha iyi temizleyeceğinin bir fonksiyonudur. Basit bir düşünce deneyi yapalım. Basit, düşük performanslı bir Taşkın Soğutma sisteminiz olduğunu varsayalım. Yavaş bir CNC Soğutma Sıvısı damlatıyor. Belki de onu geri çevirdiniz, böylece kasanız olmadığı için makineyi çalıştırırken panço takmanıza gerek kalmaz. Makinenizin, Soğutucu akışkanınızla derin bir cep veya yuva kestiğini hayal edin. Cep kesme sıvısı ile dolu. Kesicinin içine dalmış olduğuna şüphe yok. Ama çipler temizleniyor mu? Tek kelimeyle “Hayır!” O havuzun altında oturuyorlar ve havuz onları neredeyse yerinden edilmekten koruyor çünkü Tufan’ın gücü onları oradan patlatacak kadar güçlü değil.

Şimdi iyi bir Misting sistemi düşünün. Altında saklanacak havuz yok. Talaşların temizlenip temizlenmediğini kolayca görebilir ve değilse hava basıncını artırabilirsiniz. Karışıklık hakkında daha az endişeleniyorsunuz çünkü Sisler çok daha az dağınık. Artık Mist’in vasat bir Taşmalı Soğutma Sıvısından daha iyi bir CNC Soğutma Sıvısı seçeneği olacağı daha açık olmalı  !

Misting konusundayken, temelde bir soğutucu aerosol üreten iki tür Mister-sade eski Mist sistemi vardır:

MistSpray

Mister’ler soğutucu aerosol üretirler …

Sade eski Mister’lar işleme için harika çalışıyor, ancak gerekenden daha fazla soğutma sıvısı kullanıyorlar ve atölyenin havasını sisle dolduruyorlar – dünyanın bütün gün solumak için en iyi şeyi değil. Daha büyük damlacıkları aerosol buharı oluşturmadan itmeye odaklanan Sis Buster adlı bir alternatif var:

Sis püskürtücü

Sis Buster’dan daha az büyük damlacık  …

Fogbuster, daha az büyük damlacık fırlatarak mağazanızın her yerine gitmemelerini sağlar – çoğunlukla nesnenin işaret edildiği iş parçasına inerler. Sizin için daha iyi ve işleme işi için de aynı derecede iyi. Biraz daha pahalılar, ancak birinci sınıf bir Mist sistemi için kesinlikle buna değer.

Taşkın Soğutma Sistemimizin vasat olmadığından nasıl emin olabiliriz (yoksa Mist de kullanabiliriz)?

Cevabın birkaç bölümü var. Öncelikle, talaşların temizlendiğinden emin olmak için Flood sistemi üzerinde yeterli baskı oluşturabileceğimizden emin olmalıyız. İyi bir şekilde çalıştırıldığında, neredeyse neler olduğunu göremezsiniz, etrafta çok fazla CNC Soğutma Sıvısı uçar. İkinci olarak, Soğutucunun talaşları temizlemeye uygun şekilde hedeflendiğinden emin olmamız gerekir. Bu biraz daha zor olabilir. Farklı aletler farklı uzunluklardadır. İş ilerledikçe işler hareket ediyor. Tipik olarak, nozül kesimin altını “göremiyorsa” ya kesiğin altını ya da malzemenin üstünü hedeflemek isteriz.

Şimdiye kadar muhtemelen taşkın soğutma sıvısı için Feeds & Speeds bonusları vermemenin başka bir nedeni olduğunu fark ediyorsunuz: bir taşma sisteminin talaşları gerçekten temizleyip temizlemediğini doğru bir şekilde belirlemek zor. Operatörler öyle olduklarını varsayıyorlar, ancak çoğu buna yeterince dikkat etmiyor. Soğutucunun nasıl hedeflendiği çok önemlidir.

G-Sihirbazı Hesaplayıcımızın CNC Soğutma Sıvınız hakkında yaptığı temel varsayımlar, gerektiği yerlerde iyi talaş temizleme ve yağlamadır. Bununla birlikte, zayıf kesme sıvısına yanıt olarak daha yavaş ilerlemeleri ve hızları önermesek de, G-Wizard programlanabilir nozullar, iş mili soğutma sıvısı ve yüksek basınçlı kesme sıvısı gibi birinci sınıf kesme sıvısı seçeneklerinden nasıl yararlanılacağını bilir.

Birinci sınıf cnc soğutma sıvısı seçenekleriyle doğru ilerlemeleri ve hızları hesaplamak için, makinenizin bu özelliklere sahip olduğunu G-Wizard’a söyleyen makine profilindeki kutuları tıklamanız yeterlidir. Ardından, aşağıdaki avantajlardan yararlanmak için Beslemeler ve Hız Hesaplayıcı üzerindeki onay kutularını kullanabilirsiniz:

iş mili soğutma sıvısı yüksek basınçlı kesme sıvısı aracılığıyla programlanabilir nozullar

Performans Tarifi:% 5 Daha Yüksek MRR İçin CNC Soğutma Sıvısını Hedefleme

Talaş açıklığı, soğutma veya yağlama için, soğutucuyu hedeflediğiniz yer önemlidir. Ancak her takım değişikliğinden sonra kaç makinist soğutucuyu hedeflemek için zaman ayırır? Farklı aletlerin farklı uzunlukları vardır. Farklı işleme operasyonları da soğutucunun en iyi amacını değiştirebilir .
 
Soğutucu nozülün ayarlanması bir verimlilik yüküdür. Çeşitli yüksekliklere önceden ayarlanmış birden çok nozul kullanarak bunu önleyin . Üç nozül ile oldukça makul bir aralığı kapsayabilirsiniz.
 
Bu yaklaşımla ilgili sorun, artık ideal noktada kesme sıvınızın yalnızca 1 / 3’üne sahip olmanızdır. Yeterli hacim ve basınçla bir soğutma sıvısı duvarı vardır. Bu nedenle, çoğu makine için mevcut olan yüksek basınç ve hacim seçeneği değerlidir .
 
Son olarak , kontrol panelindeki bir düğmeyi çevirerek soğutucunuzu tam olarak saptamanıza olanak tanıyan otomatik bir nozul ile makinenizi güçlendirebilirsiniz . Bu programlanabilir soğutma sıvısı nozulları, takım değişikliklerinizi izleyebilir ve hedefi otomatik olarak değiştirebilir .
 
İyi hedefin değeri nedir? Spider Cool,% 5 daha iyi MRR için iyi olduğunu söylüyor ve bunu kanıtlamak için ücretsiz bir deneme süreleri var . Soğutucu hedefinizi kontrol etmeye değer olabilir.
 
Bizim G-Sihirbazı Yemler ve Hesaplama Hızları  onun Yemler ve Hızları Hesaplamalar bir Programlanabilir Soğutucu Meme için ödenek yapacaktır .

BTW, soğutma sıvısı konusunda çok titizseniz ve nozullarınızın doğru şekilde yönlendirildiğinden emin olmak için zaman ayırırsanız, devam edip PCN kutusunu işaretleyebilir ve bonusu alabilirsiniz. Otomasyonun yaptığı aynı şeyi yapıyorsunuz.

Bu bonuslar hakkında hızlı bir şekilde keşfedeceğiniz bir şey de, mağazanızın üretkenliğini artırmak için çok uygun maliyetli bir yol olabileceğidir. Daha iyi kesme sıvısı teknolojisine yapılan yatırımlar, neredeyse her işte elde ettiğiniz faydalara kıyasla genellikle o kadar pahalı değildir.

Performans Tarifi: Mil İçinden Soğutma Sıvısı ve Yüksek Basınçlı Soğutma Sıvısı

Programlanabilir Soğutucu Nozullar harikadır, ancak soğutucunun her seferinde en uygun yere gitmesini garanti edemezler. Birincisi, bazı yerlere erişilemiyor. Açmaya çalıştığınız derin bir deliğin dibini düşünün. Nozulu oraya nişan almanın bir yolu yok – malzeme yüzeyinin altında ve erişim yok. Yoksa var mı?

İş Mili İçinden Soğutma Sıvısı (kısaltılmış TSC), adından da anlaşılacağı gibi işmilinize soğutma sıvısı besleyerek erişim sağlar ve oradan takımın içindeki geçitlerden çıkış yapabilirsiniz. Gerçekten matkap ucunuzun altına yerleştirilmiş bir nozüle sahip olabilirsiniz, örneğin:

Mil Soğutma Sıvısı ile

İş Mili Soğutma Sıvısı ile: Aletinizin ucundaki bir Nozul gibi. (Görüntü MC Machinery Systems’in izniyle  )

TSC, cnc soğutucunun en fazla farkı yaratmak için tam olarak doğru noktaya gitmesini sağlar. BTW, işmilinden ziyade takımdan geçen torna tezgahı eşdeğerleri vardır, ancak prensip tamamen aynıdır.

İş Mili Soğutma Sıvısı ile performans büyük ölçüde artırılabilir. Daha yüksek talaş yükleri bile tolere edilebilir, delikler daha derin olabilir ve gelişmiş talaş tahliyesi sayesinde gaga delme işlemi tamamen ortadan kaldırılabilir. Elbette, G-Sihirbazı Hesaplayıcı’nın TSC için de bir seçeneği var.

TSC makineleri için bir başka avantaj: Özellikle profil oluştururken genellikle daha fazla kanal çalıştırabilirsiniz .

Through Spindle Coolant’a sahip olduğunuzda, hala zirvede değilsiniz. Daha ileri gitmek için Yüksek Basınçlı Soğutma Sistemine ihtiyacınız olacak.

Yüksek Basınçlı Soğutma Sıvısı

İş Mili İçinden Soğutma Sıvısı ile, cnc soğutucunun en iyi sonucu vereceği tam olarak doğru konuma teslim edilmesini sağladınız. Bir sonraki fayda düzeyi, o noktaya iletilen soğutucunun basıncını ve hacmini önemli ölçüde artırmaktan gelir. Elbette bu, talaş tahliyesini iyileştirir, dolayısıyla gaga delme ihtiyacını azaltır, ancak Yüksek Basınçlı Soğutucu (kısaltılmış HPC), “Soğutucu” nun soğutma özelliklerinin gerçekten parlama şansı olduğu yerdir.

Coolant’ın soğutmasıyla ilgili sorun, sivilceli olabilmesidir. Buradaki alete bir damlacık çarpıyor, bir diğeri iş parçasına çarpıyor, üçüncüsü bir çipten sekiyor ve yeterli tutarlılık yok. Sis ve hava patlamaları, sonuç olarak neredeyse bir işi soğutma kadar iyi yapar. Bunun istisnası, ısıyı çok iyi iletmeyen Titanyum gibi malzemelerdedir. Bu tür işler için, taşma soğutma sıvısı çok önemlidir. Ancak örneğin alüminyum, ısıyı son derece iyi iletir. Gerçekten harika bir sel sisteminiz yoksa, sel ve sis arasında bir fark söylemek zor.

Sıvı soğutucularda da başka bir sorun var. Buna “şok soğutma” denir. Karbürün gerçekten ısınmasını önlemek için yeterli soğutma sıvısı olmadığı sürece, bu rastgele damlacıklar karbürü rastgele soğutur. Bir an çok çok sıcak, sonra büyük bir damlacık iner (sıçrama, cızırtı!) Ve şokla soğutularak düşük sıcaklığa geri döner. Bu, karbürün mikro çatlamasına yol açar ve bu da takım ömrünü ciddi şekilde azaltır. Her zaman takım üreticinizle, özellikle yüksek performanslı sokulabilir takımlarla ilgili olarak, soğutucunun kapatılması gereken bir nokta ve karbürün ömrünü uzatmak için saf hava üflemesi olup olmadığını kontrol edin.

Yüksek Basınçlı Soğutma Sıvısı bir alternatif sağlayabilir. Çok yüksek basınçlar, 1000 psi veya daha fazla ve yüksek hacimler kullanarak, amacı o kadar çok soğutma sıvısı sağlamaktır ki, ısının neredeyse tamamı oluşmadan önce uzaklaştırılacaktır. Pratik olarak konuşursak, bunun anlamı daha yüksek yüzey hızları, işmilinde daha fazla devir, daha yüksek malzeme kaldırma oranları ve daha uzun takım ömrüdür. Bunun bir kısmını da takas edebilirsiniz. Örneğin, karbür matkap ucu gerektiren bazı malzemelerde binlerce delik delme işiniz olduğunu varsayalım. Daha uzun ömür karşılığında nihai rpm potansiyelinden biraz feda edebilirsiniz, böylece biraz kırılmaz ve bir parçayı hurdaya çıkarmak zorunda kalmazsınız.

Yüksek Basınçlı Soğutucu sistemiyle performans, olmadan çalıştırmaya kıyasla şaşırtıcı olabilir. G-Sihirbazı, HPC’ye sahip olduğunuzda uygun SFM bonusları verecek şekilde ayarlanmıştır, bu yüzden devam edin ve kontrol edin. HPC’nin sizin için besleme ve hızlarda ne tür bir artış sağlayacağını hesaplayarak bir HPC sistemi için ROI’yi (yatırımın geri dönüşünü) hesaplamak için G-Sihirbazı’nı tam anlamıyla kullanabilirsiniz.

.