CNC İşleme, bilgisayarların makinelerin parçaları nasıl üreteceğini kontrol eden programları çalıştırdığı bir üretim sürecidir . CNC Yazılımını kullanan bu CNC Programları , makinenin yaptığı hareketlerden iş mili hızına, soğutucuyu açıp kapatmaya ve çok daha fazlasına kadar her şeyi kontrol edebilir. CNC Makinelerini programlamak için kullanılan bilgisayar diline “G-Kodu” denir. Daha kolay hale getirmek için, g-kodu nadiren elle yazılır. Bunun yerine, g kodunu oluşturmak için CAM Yazılımı adı verilen görsel programlama araçları kullanılır.İşlenmiş parçalar, imalatın yüksek hassasiyet veya kalite ile sonuçlanması gerektiğinde veya malzemeler özellikle sert ve çalışılması zor olduğunda seçilir.
3D Yazıcılar, CNC Frezeler, CNC Torna Tezgahları, CNC Lazerler, Su Jetleri, Elektronik Boşaltma Makineleri (EDM’ler), CNC Yönlendiriciler ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok farklı CNC Makinesi türü vardır.

CNC, Bilgisayar Sayısal Kontrolünün kısaltmasıdır. Bu, ” Sayısal Kontrol ” anlamına gelen eski “NC” teriminin bir sonucudur . Takım tezgahlarının bilgisayar aracılığıyla kontrol edilmesi fikrini ifade eder. CNC Makineleri bir tür robottur. Daha eski “NC” terimi ile, bir bilgisayarın dahil olmasına gerek yoktur. Makine, örneğin delikli bant kullanılarak kontrol edilebilir.

NC Programları makineye şu tür şeyleri söyler:

  • İş mili ne kadar hızlı döndürülür
  • Kesiciyi ne kadar hızlı hareket ettirmek
  • Kesiciyi her eksende hareket ettirme yönü (3 eksen için X, Y ve Z ve 4 veya 5 eksenli bir makine için daha fazlası)
  • Makinede takım değiştirici varsa hangi kesici kullanılmalı
  • Soğutucu ne zaman kapatılmalı ve / veya kapatılmalı (ör. Kesme sırasında parça üzerine soğutma sıvısı püskürtün)

Ve dahası.CNC Makinesi Nedir?

CNC makineleri bilgisayar kontrollü takım tezgahlarıdır. CNC’den önce, takım tezgahları makineciler tarafından manuel olarak kontrol ediliyordu.

CNC ile bir bilgisayar, makineyi çalıştıran servoları kontrol eder. Esasen işleme robotlarıdırlar. NC ve daha sonra CNC, takım tezgahları için üretkenlikte muazzam artışlara izin verdi, çünkü makineler operatörlerinin sürekli dikkatini gerektirmeden otomatik olarak çalıştırılabilirdi.

Bu tür bir otomasyonun ortaya çıkmasından önce, hidrolik izleme sistemleri biçiminde daha basit bir otomasyon yeteneği vardı. Bu tür sistemler, bir torna tezgahının veya frezenin kesici takımlarının bir şablonu takip etmesine veya izlemesine neden olmak için hidrolik kullanıyordu.

Pek çok manüel torna için mevcut olan konik ataşmanlar, hidrolik izleyici özelliğinden farklı değildir, sadece izleyicinin basit koniklere göre daha ayrıntılı şablonlara sahip olmasıdır.

Ancak önce NC ve ardından CNC’nin ortaya çıkışı, üretim sırasında mümkün olan otomasyon miktarını kökten artırdı. CNC İşleme, günümüzde malzemelerin işlenmesinde baskın yöntemdir, ancak manuel işleme, tek seferlik, onarım ve prototipleme çalışmaları için de oldukça yaygındır.

Atölye Katlarında CNC Makinaları çalıştıran kişiler “CNC Operatörleri” olarak adlandırılırken, üretimi otomatikleştirmek için programları yazan kişiler “CNC Programcıları” dır.

CNC Makineleri, ” G-Kodu ” adı verilen özel bir dilde yazılmış “Parça Programları” olarak adlandırılanları çalıştırır . Bir g-kodu parça programı ya doğrudan kodlanabilir ya da parçanın bir CAD çizimini g-koduna dönüştürmek için CAM Yazılımı kullanılabilir.

Uzun bir süre CNC Tezgahları, on binlerce dolara mal oldukları için kesinlikle endüstriyel makinelerdi. Bugün, DIY CNC’ciler bir hobi olarak kendi CNC makinelerini yapıyorlar ve ayrıca bir ev mağazasında bir CNC makinesine sahip olmayı mümkün kılan fiyat aralıklarında çok sayıda ince makine mevcut.

CNC makinelerinin hassasiyeti büyük ölçüde makinenin kalitesinin bir fonksiyonudur. Çok yüksek hassasiyet için tasarlanmış makineler çok yüksek kalitede olmalıdır ve bu nedenle oldukça pahalıdır.